تازه ها

روز جهانی زمین پاک و محیط زیست

روزجهانی زمین پاک و محیط زیست
روزجهانی زمین پاک و محیط زیست
روزجهانی زمین پاک و محیط زیست

 

دوم اردیبهشت روز جهانی زمین پاک گرامی

در آستانه بهار هر سال روز زمین پاک

 

روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کرهٔ زمین است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی و بار دیگر در  طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می‌شود) برگزار می گردد . روز زمین پاک در دوم  اردیبهشت و فردای آن روز در سوم  اردیبهشت روز جهانی کره زمین است.

سازمان ملل متحد نیز هر سال در اعتدال بهاری، این روز را جشن می‌گیرد. این رسمی بود که توسط فعال صلح یعنی جان مک‌کانل در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط سناتور آمریکایی گیلورد نلسون به عنوان یک جلسهٔ آموزشی در مورد محیط زیست بنیان گذاشته شد.
متاسفانه امروز بشر با حجم فراوان زباله ای که تولید می نماید از اصلی ترین عوامل آلوده کننده محیط زیست می باشد .همچنین با مصرف بی رویه از درختان و قطع غیر مجاز آن این آلودگی را دوچندان می کند.
آلوده شدن آبهای سطح زمین با مواد آلوده کننده کارخانجات و محصولات نفتی از دیگر عواملی ست که بازهم انسان در فراهم نمودن این بستر آلودگی نقش دارد.

در حقیقت از جمله اهدافی که برای نام گذاری این روز بر شمرده شده است می توان به کمک به حل بحران تغییرات آب و هوایی، پایان بخشیدن به آلودگی پلاستیکی، حفاظت از گونه‌های در معرض انقراض و تشویق جنبش های محیط زیستی اشاره کرد.اما هنوز بعد از ۵۰ سال که از نامگذاری این روز می گذرد همچنان شاهد افزایش آلودگی ها ونابودی زمبن می باشیم.

متاسفانه هنوز این نامگذاری تنها به برگزاری همایشها وسمینارها وبرنامه های نمادین ختم میشود وهیچ برنامه قاطع وقابل اجرایی که بتواند مانع نابودی زمین گردد هنوز بطور صد درصد در هیچ جای دنیا اجرایی نگردیده است.

مهم‌ترین آثار فعالیت‌های انسان بر خاک را در مقاله ی روز جهانی محیط زیست کاملتر مطالعه نمایید.

نقش انسانها در نابسامانی های زیست محیطی امروزه نه تنها باعث نابودی موجودات کمیاب می گردد بلکه د کوتاه زمانی مانع تداوم زندگی بشری نیز می گردد .
اختراعات بشری کم کم نه تنها به آسایش وامنیت کمک نمی نماید دلواپسی های فراوانی را نیز برای فعالان محیط زیست ایجاد نموده است.

نقش فرهنگ سازی در کاهش آسیب های محیط زیست

با توجه به اهمیت محیط زیست سالم در زندگی امروز، نقش فرهنگ سازی در کاهش آسیب های حاصل از تخریب ها و آلاینده های رو به گسترش در شهرها بسیار مهم است و می تواند در نهادینه ساختن باور، پاک بودن و پاک زیستن نقشی انکار ناپذیر ایفا کند. بسیاری از کارشناسان به نقش سازمان های مردم نهاد و نیز آحاد مردم در قالب انجمن های زیست محیطی تاکید می کنند.
اما هنوز بطور جدی و کاملا خود جوش شاهد فعالیتهایی نمی باشیم که بتوان بعنوان نقطه قوت وامید در رسیدن به اهداف بشر دوستانه وزیست محیطی بدان تکیه وتوجه نمود .
بیشتر آحاد مردمی که تلاش در ایفای نقش می نمایند متاسفانه بدلیل عدم حمایتهای دولتی و استقبال درست از ادامه روند فعالیتهای خود منصرف می گردند .
در حقیقت باید اعتراف نمود که این فعالیتها نیاز مبرمی به حمایتهای بزرگان و افراد توانا در راستای رسیدن به یک نتیجه مفید را می طلبد.

محمود حیدری فعال محیط زیست در این خصوص گفت:

خودخواهی های انسانی باعث شده تا محیط زیست مورد تهدید قرار گیرد. فرهنگ سازی می بایست از اجتماعات کوچکتر آغاز شود به عنوان مثال در اردوهای دانش آموزی که در طبیعت برگزار می شود، نیاز است تا کودکان و نوجوانان را با نحوه حفاظت از این سیاره آبی و دوستی با محیط زیست آشنا نمود. افرادی مانند دانش آموزان، کشاورزان، زنان و کوهنوردان می توانند به خوبی دوستی با محیط زیست را به دیگران آموزش داده و در جهت پاکسازی سیاره آبی تلاش کنند. از بین رفتن انرژی تنها قسمت کوچکی از پیامدها و مشکلات آلودگی های زیست محیطی و رها کردن زباله در طبیعت است که در روز جهانی زمین پاک در سطح جهانی مورد استقبال قرار می گیرد. لازم است، بدانیم که هر یک از ما با فعالیت هایی به ظاهر کوچک می توانیم دوستی خود را با این سیاره آبی اثبات کرده و این  را در روز جهانی زمین پاک به اشتراک بگذاریم.
هرچند کوچک هرچند کم .

اصلی ترین اتفاق در حفظ این سیاره آبی فرهنگ سازی می باشد .

شومینه آرا  بعنوان عضو کوچکی از حامیان محیط زیست با تولید محصولات حافظ محیط زیست سعی می نماید علاوه بر فراهم نمودن محیطی خاص و زیبا برای خانواده های ایرانی سهم خود را در حفاظت از محیط زیست و زمین نیز ایفا نماید.

اگر بخواهیم به یکی از محصولات شومینه آرا که بر این اساس و همگام با حفظ انرژی و سلامت زمین و حفط محیط زیست اشتعال دارد ، از شومینه های اتانولی باید نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.