اخبار

روز پزشک مبارک

روز پزشک مبارک

روز پزشک مبارک

فروشگاه شومینه آرا ، روز پزشک که مصادف است با روز بزرگداشت ابوعلی سینا به یکایک پزشکان فداکار بویژه در شرایط بحرانی شیوع کرونا تبریک میگوید.

روز پزشک در کشورهای مختلف براساس مناسبت‌های مر تبط با همان کشور گرامی داشته می‌شود

در ایران، اول شهریور ماه، هم‌ زمان با زادروز ابوعلی سینا، به پاس تألیفات و خدمات وی، به علوم پزشکی و فعالیت وی در این رشته، و تجلیل از پزشکان، روز پزشک نام‌گذاری شده‌است .

شیخ الرئیس (زادهٔ ۳۵۹ ه‍.ش – درگذشتهٔ ۲ تیر ۴۱۶، ۹۸۰–۱۰۳۷ میلادی «۳۷۰ ،۴۲۸ ه قمری»همه‌چیزدان ، پزشک ، ریاضی‌دان ، اخترشناس ، فیزیک‌دان ، شیمی‌دان ، جغرافی‌دان ، زمین‌شناس ، شاعر ، منطق‌دان ، فیلسوف ، موسیقی‌دان و دولت‌مرد ایرانی و از مشهورترین و تأثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین و جهان است که به ویژه به دلیل آثارش در زمینه فلسفه و پزشکی اهمیت دارد. آثار اصلی او دو دانشنامه علمی و فلسفی جامع به نام‌های کتاب شفا و دانشنامهٔ علائی ، و همچنین القانون فی الطب به عنوان یکی از معروف‌ترین آثار تاریخ پزشکی است.

ابن سینا

روز پزشک مبارک

پژوهشگران هنوز آثار پزشکی ابن سینا را از آنجایی که به لحاظ تاریخی ارزشمند محسوب می‌شوند، مطالعه می‌کنند.

کتاب قانون ابن سینا در پزشکی به سال ۱۹۷۳ در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا تجدید چاپ گردیده‌است.

سازمان یونسکو هر دوسال یکبار جایزه ای بانام ابن سینا به افرادی که در فلسفه واخلاق وعلم پیشرو می باشند هدیه می نماید.

این روزها با پاندمی ویروس کووید ۱۹  نقش پزشکان و پرستاران عزیز در همه جای دنیا شایان توجه می باشد و حضور گرم و صمیمانه کادر سلامت

در کنار بیماران نکته عطفی گردید تا به همین  مناسبت ،  روز این تلاشگران عرصه ایام سخت دنیا را گرامی بداریم .

ادای احترام به کادر درمان و پزشکان کشورمان

بدون شک رعایت پروتکل‌ها ی بهداشتی فاصله گذاریهای اجتماعی یکی از مهم ترین مسائلی ست که می تواند از خستگی ، زحمات و تلاش شبانه روزی این عزیزان بکاهد .

 شومینه آرا  این روز را به کادر درمان و پزشکان گرامی تبریک گفته و آرزوی سلامتی برای تک تک این عزیزان و مردم ایران زمین را دارد.

جا دارد در این ایام بیشتر از هر زمان دیگر مراقب سلامتی خود باشیم و از حضور در اماکن عمومی مخصوصا رستوران‌ها خودداری نماییم اما نمی توان منکر آن شد که حضور دائمی در خانه بدون هیچ برنامه ریزی و هدفمندی باعث افسردگی  بیشتر این ایام می‌گردد،  مخصوصا کودکان که سالهای بدون تحرک و آموزش و حضور در اماکن عمومی و برقراری روابط اجتماعی را تجربه می نمایند و خانواده ها اکثرا  تک فرزند می باشند .

وظیفه والدین در این میان بیشتر از هر زمان دیگری می باشد .

پیشنهاد شومینه آرا

پیشنهاد شومینه آرا مشارکت دادن فرزندان در کارهای خانه و انجام کار گروهی می باشد .

بهترین کار گروهی در روزهای بلند تابستان همچون ، ایام قدیم که خانواده ها اطراف حوض آبی خانه را آب‌پاشی می نمودند

یک تخت  را آماده وروی آن فرشی می انداختند و در وسط حوض هندوانه ای و در کنار تخت سماور را مهیا می نمودند و در کنار هم به یادآوری خاطرات می پرداختند.

مشارکت در آشپزی و فراهم نمودن تدارکات یک پذیرایی ساده خانوادگی در محیطی همچون حیاط و تراس و روف گاردن در کنار یک باربیکیو آیلند که امکان طبخ و پخت انواع غذاها را دارد بسیار  ارزشمند خواهد بود .

توصیه پزشکان

توصیه پزشکان علاوه بر رعایت پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی و عدم خروج از منزل ، در این ایام روحیه دادن به یکدیگر و رعایت رژیم غذایی سالم و شاد نمودن همدیگر می باشد که از مهم ترین مسائلی ست که در حفظ سلامت و افزایش ایمنی بدن تاثیر خواهند داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.